Thursday 30 November 2023

07:00-08:00

Biathlon/Triathle Club Thu 0700-0800

Venue: Assembly Hall

Co-Curricular, 13 THURSDAY Early

07:00-08:00

Football Boys Y8 (Thur) 0700-0800

Venue: Meet outside Sports Hall - Sports Hall Grass Pitch

Co-Curricular, 13 THURSDAY Early

07:00-08:00

Cricket Jnr Dev (Thur) 0700-0800

Venue: Sports Hall

Co-Curricular, 13 THURSDAY Early

07:00-08:15

Fencing Y5+6+7+8 Thu 0715-0815

Venue: Assembly Hall

Co-Curricular, 13 THURSDAY Early

07:30-08:15

Riding Thu 0730-0815

Venue: Prep Stables

Co-Curricular, 13 THURSDAY Early

07:30-08:30

Tennis Yellow Squad Thu 0730-0830

Venue: Triple Courts

Co-Curricular, 13 THURSDAY Early

07:30-08:30

Tennis Red Squad Thu 0730-0830

Venue: Venue TBC

Co-Curricular, 13 THURSDAY Early

07:30-08:45

Tennis Orange Squad Thu 0730-0845

Venue: Tennis Bubble

Co-Curricular, 13 THURSDAY Early

07:45-08:20

Breakfast Club Thu 0745-0820

Venue: Dining Hall

Co-Curricular, 13 THURSDAY Early

07:45-08:25

Prep Plus Club Thu 0745-0825

Venue: Humanities: Room 1

Co-Curricular, 13 THURSDAY Early

08:20-09:00

MUSIC Percussion Ensemble (Thu) 0820-0900

Venue: Recital Hall

Co-Curricular, 13. THURSDAY am Music

08:30-09:00

MUSIC Practice (for Boarders) Thu 0830-0900

Venue: Music Practice Rooms

Co-Curricular, 13. THURSDAY am Music

08:30-09:00

Hymn Practice

Assemblies & Year Group Events, Religious Events

09:00-10:20

Riding Thu (PE) 0900-1020

Venue: Prep Stables

Co-Curricular, A1 Riding

10:20-10:40

Music Practice (for Boarders) Thu 1020-1040

Venue: Music Department

Co-Curricular, 14 THURSDAY Morning Break

12:00-12:30

MUSIC Rock Band Y7 & 8 Thu 1200-1230 MKX

Venue: M6

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:00-12:30

Tennis Strength & Conditioning Thu 1200-1230

Venue: Tennis Bubble

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:00-12:30

Tennis Y3+4+5 Thu 1200-1230

Venue: Triple Courts

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:00-12:30

Strength & Conditioning (Thu)

Venue: Athletic Track (meet at Pavilion entrance)

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:00-12:35

Musical Theatre

Venue: Junior Assembly Hall

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:00-12:40

Football Girls Y6-8 (Thu)

Venue: Astro

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:00-12:40

Fencing Y3+4 Thu 1200-1240

Venue: Assembly Hall

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:00-12:40

Squash - Thu Lunchtime

Venue: Squash Courts

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:00-12:40

Laser Run Biathlon Y6-8 Thu 1200-1230

Venue: Assembly Hall

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:00-12:40

Basketball

Venue: Sports Hall

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:00-12:45

Golf Squad Thu 1200-1245

Venue: Golf Academy

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:00-13:00

Riding Thu 1200-1300

Venue: Prep Stables

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:30-13:00

Tennis Y6+7+8 Thu 1230-1300

Venue: Triple Courts

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

12:30-13:00

MUSIC Rock Band Y8 Thu 1230-1300 GHX

Venue: Recital Hall

Co-Curricular, 15 THURSDAY Lunchtime

13:00-14:20

Riding Thurs (DT) 1300-1420

Venue: Prep Stables

Co-Curricular, A1 Riding

14:20-18:30

Tennis @ Bath University

Venue: Bath University

Co-Curricular, A1 Events

14:30-15:45

Riding Thu (PE) 1430-1545

Venue: Prep Stables

Co-Curricular, A1 Riding

15:15-16:00

PP Creche Thu 1515-1600

Venue: Pre-Prep

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

15:15-16:00

PP Board Games 1515-1600

Venue: Pre-Prep Hall

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

15:15-16:00

PP Ball Games R Thu 1515-1600

Venue: Pre-Prep

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

15:15-16:00

PP Choir Y1+2 Thu 1515-1600

Venue: Pre-Prep

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

15:15-16:00

PP Horse Riding Y1+2 Thu 1515-1600

Venue: Prep Stables

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

15:30-23:55

Football Training - Bristol Rovers

Venue: Bristol Rovers

Co-Curricular, A1 Events

15:45-18:15

Swim Squad Comp/Pathway 1 Thu 1600-1800

Venue: Prep Pool

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

15:50-17:15

Riding Thu 1550-1715

Venue: Prep Stables

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Prep Club (Thu) Extras

Venue: Library

Co-Curricular, A1 Boarding

16:00-17:00

Football Boys Y7 Thu

Venue: Havyatt Pitches

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Back to House Edgarley Manor - Thu

Venue: Edgarley Manor

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Cancelled Cookery - Y7

Venue: Food Technology Room

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Football (Thur) Y6 Girls

Venue: Meet outside changing rooms

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Netball Girls Y7 Thu

Venue: Triple Courts

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Rugby Y5 Thu

Venue: Coxbridge Pitches

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Football (Thu) Y6 Boys

Venue: Coxbridge Pitches

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Golf Thu (Y5+7)

Venue: Golf Academy

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Geography Club

Venue: Humanities - Room 6

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Back to House Champion - Thu

Venue: Champion

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Back to House Hollies - Thu

Venue: Hollies

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Games Girls Y8 HOCKEY - Thu

Venue: Astro

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Drama Production Rehearsal - The Lion King (Invite Only) - Thu

Venue: MFL Department: Room 4

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Back to House Chestnut - Thu

Venue: Chestnut

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Cross Country Thu

Venue: Meet: outside Sports Hall

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Junior Design Technology Club

Venue: Design Tech Room

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Cancelled Laser Run Biathlon - Thu

Venue: Assembly Hall

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Rugby (Thu) Y3/4

Venue: Junior Pitches

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Pottery Club - Thurs

Venue: Pottery Studio

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Games Boys Y8 RUGBY - Thu

Venue: Edgarley / Havyatt Pitches

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Cancelled Fencing Thu 1600-1700

Venue: Assembly Hall

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Cancelled Media Technology Club

Venue: ICT: Lab 3

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Prep Club - Thu

Venue: Library

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Debating Club (Thu)

Venue: J2

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Tennis Strength & Conditioning Thu 1600-1700

Venue: Pavilion

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Table Tennis - Thu

Venue: Courtyard

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Back to House Berewall - Thu

Venue: Berewall

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Games Boys Y8 FOOTBALL - Thu

Venue: Edgarley / Havyatt Pitches

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:00

Cricket Thu Y3-5 Girls

Venue: Sports Hall

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-17:15

PP Late Club Thu 1600-1715

Venue: Pre-Prep Classrooms

Co-Curricular, 17 THURSDAY Late

16:00-17:30

Tennis Green Squad Thu 1600-1730

Venue: Tennis Bubble

Co-Curricular, 16 THURSDAY Activity

16:00-19:00

The Lion King extended rehearsal

Venue: Assembly Hall

Art, Drama, Music, Dance

17:00-17:30

Riding Thu 1700-1730

Venue: Prep Stables

Co-Curricular, 17 THURSDAY Late

17:00-18:00

Cricket Boys Y7+8 Thu

Venue: Sports Hall

Co-Curricular, 17 THURSDAY Late

17:00-18:15

Late Supervision (Thu)

Venue: Library

Co-Curricular, 17 THURSDAY Late

17:15-18:00

PP Supper Thu 1715-1800

Venue: Pre-Prep

Co-Curricular, 17 THURSDAY Supper

17:30-18:15

Supper for Day Pupils (Thu)

Venue: Dining Hall

Co-Curricular, 17 THURSDAY Supper

17:30-18:15

Prep Y6 and Juniors (Thu)

Venue: ICT: Room 2

Co-Curricular, A1 Boarding

17:30-18:30

Prep Y8 Boarders (Thu) Champion

Venue: Champion

Co-Curricular, A1 Boarding

17:30-18:30

Prep Y7 Boarders (Thu)

Venue: Maths Corridor

Co-Curricular, A1 Boarding

17:30-18:30

Prep Y8 Boarders (Thu) Edgarley Manor

Venue: Edgarley Manor

Co-Curricular, A1 Boarding

17:30-18:30

Prep Y8 Boarders (Thu) Berewall

Venue: Berewall

Co-Curricular, A1 Boarding

17:30-18:30

Prep Y8 Boarders (Thu) Hollies

Venue: Hollies

Co-Curricular, A1 Boarding

17:30-18:30

Prep Y8 Boarders (Thu) Chestnut

Venue: Chestnut

Co-Curricular, A1 Boarding

17:30-18:30

Drama Production Rehearsal - The Lion King (core cast) - Thurs

Venue: Assembly Hall

Co-Curricular, 17 THURSDAY Late

17:30-19:00

Tennis Yellow Squad Thu 1730-1930

Venue: Champion Courts

Co-Curricular, 17 THURSDAY Late

17:30-19:30

Tennis Performance Squad Thu 1730-1930

Venue: Tennis Bubble

Co-Curricular, 17 THURSDAY Late

17:30-19:45

Swim Squad Pathway 2 Thu 1800-1930 MF

Venue: Millfield Pool

Co-Curricular, 17 THURSDAY Late

17:30-19:45

Swim Squad Swim Skills Thu 1800-1930 MF

Venue: Millfield Pool

Co-Curricular, 17 THURSDAY Late

17:45-19:45

Swim Squad Comp/Pathway 1 Thu 1800-1930

Venue: Prep Pool

Co-Curricular, 17 THURSDAY Late

No calendars have been selected


Option 1

Synchronize the current calendar view based on the selected filters with your personal calendar.

No calendar filters have been selected so the filtered sync will not return any events. Close this pop up and select your filters before synchronising a filtered view.

Synchronize Filtered Calendar

URL:
webcal://www.millfieldprepcalendar.com/CalendarSync.ashx?Cal=Millfield%20Preparatory%20School%20Calendar&ID=953">


Option 2

Synchronize the entire school calendar with your personal calendar.

Synchronize Entire Calendar

URL:
webcal://www.millfieldprepcalendar.com/CalendarSync.ashx?Cal=Millfield%20Preparatory%20School%20Calendar&ID=953